Hasiace prístroje

Hasiaca technika do auta.
Hasiaci prístroj nepatrí do povinnej výbavy auta na Slovensku, ale je potrebný a odporúčaný. Veľa moderných áut by nemuselo úplne zhorieť, keby mal vodič v aute hasiaci prístroj , či hasiaci sprej .

Ceritfikovaný padľa EN3-7
Teplotný rozsah: -30°C až +60°C
Rating: 5A/34B/C

Požiarna skupina:
A- horľavé pevné látky (tvoriace plamene a žiar)
B- horľavé tekuté látky (tvoriace plamene)
C- horľavé, plynné látky (tvoriace plamene)

Pre požiarnu tr. A, B a C

Práškové hasiace prístroje majú náplň z veľmi jemného prášku s veľkosťou jedného zrnka 3 – 5 mikrónov. Ich zloženie je na báze kyslého uhličitanu sodného a rôznych prímesí, alebo fosforečnanu amónneho. Preto treba dávať pozor na škody spôsobené samotným práškom, ktorého odstraňovanie napr. z elektroniky je veľmi ťažké a z potravín prakticky nemožné.

Prášok je elektricky nevodivý, možno ním teda hasiť aj zariadenia pod napätím (do 1000V). Náplň máva hmotnosť od 0,5 – 10 kg. Na rozvírenie prášku v nádržke prístroja sa používajú inertné plyny.

Práškové hasiace prístroje sa používajú v múzeách, archívoch, galériách, kde sú uložené materiály vysokej historickej a finančnej hodnoty.

Využívajú sa hlavne v obytných a skladových budovách, v stavebníctve, v chemických prevádzach, v poľnohospodárstve, strojných dielňach, garážach, automobiloch, školách. Sú vhodné na použitie všade tam, kde je potrebný malý a skladný univerzálny hasiaci prístroj, umožňujúci rýchlu a efektívnu likvidáciu prípadného požiaru.

Dobre sa ními hasia autá, elektrické zariadenia, tekuté horľaviny, a podobne. Nie sú vhodné na hasenie voľne uloženého papiera, pilín, hoblín, prachu, múky, výpočtovej techniky a iných sypkých materiálov.

Práškový hasiaci prístroj je vhodný na hasenie:

* prakticky všetkých pevných materiálov

* kvapalných látok (riedidlá, pohonné hmoty, oleje)

* horiacich plynov (propán-bután), pričom nehrozí úraz elektrickým prúdom pri hasení horiacich obytných domov, v ktorých nebola odpojená elektrina. Prístroj je veľmi účinný, neohrozuje obsluhu a pri hasení nevznikajú žiadne jedovaté splodiny

* horľavých kvapalín - prášok pôsobí na samotný plameň, ktorý rýchlo likviduje

* horľavých plynov – tak ako u kvapalín je plameň takmer okamžite zlikvidovaný

* elektrických zariadení pod napätím do 110 kV aj pre plasty horiace plameňom

Práškový hasiaci prístroj je nevhodný na:

* hasenie pevných horľavých látok typu drevo, uhlie, textil – plameň síce rýchlo zlikviduje, no látka ďalej tlie a môže znovu začať horieť.

* hasenie horľavých kovov – môžu vznikať nebezpečné plyny

* hasenie jemnej mechaniky a elektroniky

Práškový hasiaci prístroj NESMIE byť použitý na:

* hasenie ľahkých horľavých a alkalických kovov

* hasenie voľne uložených kusovitých, vláknitých a podobných materiálov – kvôli nebezpečenstvu požiaru a prípadného výbuchu

Fotogaléria: Hasiace prístroje